Jeden deň v tábore je pre smútiace deti na nezaplatenie. Stojí 30 eur

10 darcov už vyzbieralo 735 €
plamienok
3 000 €
čas
Trvanie zbierky: 20.6.2022 - 31.7.2022

V KAŽDOM DIEŤATI SA SKRÝVA CELÝ VESMÍR.

Letný terapeutický tábor Plamienka je pre všetky deti ZADARMO. Väčšinu nákladov hradíme z príspevkov našich darcov. Ak by ste sa chceli stať jedným z nich, založili sme na tento účel zbierku. Dar 30 Eur pokryje náklady pre jedno dieťa na jeden deň. Zapojte sa do našej zbierky  a stanete sa jedným zo spoluorganizátorov letného tábora. Možno tak umožníte smútiacim deťom zvládnuť stratu ľahšie a otvoriť sa radosti.

Otec Peťka a Mie si vzal život kvôli depresii. Ich mama Alexandra sa snažila nájsť svojim deťom pomoc. „Peťko však medzitým o otcovi úplne prestal rozprávať. Ak o ňom aj hovoril, označoval ho krstným menom, nie ako tatinka. O tom, čo sa stalo, nehovoril vôbec. Už dokázal byť sám, no mal veľké problémy so spánkom. Veľmi často sa budil spotený, mal nočné desy. Plakal zo sna a ráno ani nevedel, že sme v noci spolu hovorili. Fotku jeho otca máme vystavenú a stávalo sa, že som ju našla otočenú dolu tvárou. Akoby sa na ňu Peťko nemohol pozerať,” opisuje Alexandra synov stav rok po otcovom odchode.

Peťko strávil vtedy v lete týždeň v letnom terapeutickom tábore Plamienka. „Je veľmi spoločenský a veľmi sa tam tešil. Vlani rok bol v tábore opäť, no o otcovi hovoril oveľa menej než predtým. Bol však v skupine so sestrou, a je možné, že ju chcel chrániť. Oni dvaja sa síce veľmi hádajú, no jeden za druhého by dýchali. Peťko Miu stále sleduje, kde je, čo robí…. Vnímam, že má o ňu strach,” rozprávala Alexandra.

Peťko po letnom tábore pokračoval v terapeutických stretnutiach v Plamienku..  „Tri roky po smrti ich otca sa spolu s psychológmi stále snažíme, aby mojim deťom bolo lepšie a viem, že je pred nami ešte dlhá cesta. Neviem si ani predstaviť, že by sme to nechali tak, a nedostali by žiadnu pomoc. Možno by v dospelosti nedokázali fungovať sami. Možno by nemohli nadviazať zmysluplný vzťah. Zažiť takéto niečo by určite nechcel nikto. A už vôbec nie deti v ich veku,“ hovorí Alexandra a tvrdí, že  že práve letný terapeutický tábor Plamienka bol pre Peťka a Miu dôležitým krokom na ceste von zo smútku

Detský psychológ Iván Gómez, ktorý sa táborov Plamienka pravidelne zúčastňuje ako terapeut, jej slová potvrdzuje:"Mnoho rodín nám hovorí, že ich deti sú po návrate z tábora veselšie a živšie. Vravia, že sú šťastné a chcú sa opäť o rok vrátiť. Pobyt v tábore je dobrý nielen pre ne, ale aj pre ich blízkych. Aj oni majú čas pre seba, môžu si oddýchnuť, upevniť si vzájomný vzťah. Deti sa u nás v tábore cítia naozaj dobre. A nielen preto, lebo sa naozaj veľa zabávame. Mnohé deti práve tam dokážu prvý raz hovoriť o svojom smútku. A aj to im pomáha cítiť sa lepšie. Ak je dieťa smutné zo straty rodiča či súrodenca a s jeho smútkom sa nepracuje, prejaví sa to neskôr, hoci aj po rokoch. Ak si však niekto predstavuje, že sa tam venujeme psychoterapii od rána do večera, nie je to tak. Je to najmä letný tábor plný zábavy a smiechu - so starostlivo zvolenými aktivitami, ktoré deti posúvajú späť k životu."


Hana Kozmonová, administrátorka darov

Najnovšie dary