Jeden deň v letnom terapeutickom tábore stojí 40 eur. Pre smútiace deti je však na nezaplatenie.

33 darcov už vyzbieralo 1 560 €
plamienok
5 000 €
čas
Trvanie zbierky: 20.5.2024 - 30.6.2024

Letný terapeutický tábor Plamienka je pre všetky deti ZADARMO. Väčšinu nákladov hradíme z príspevkov našich darcov. Ak by ste sa chceli stať jedným z nich, založili sme na tento účel zbierku. Dar 40 Eur pokryje náklady pre jedno dieťa na jeden deň. Zapojte sa do našej zbierky  a stanete sa jedným zo spoluorganizátorov letného tábora. Možno tak umožníte smútiacim deťom zvládnuť stratu ľahšie a otvoriť sa radosti.
 
Otec Peťka a Mie si vzal život kvôli depresii. Ich mama Alexandra sa snažila nájsť svojim deťom pomoc. „Peťko však medzitým o otcovi úplne prestal rozprávať. Ak o ňom aj hovoril, označoval ho krstným menom, nie ako tatinka. O tom, čo sa stalo, nehovoril vôbec. Už dokázal byť sám, no mal veľké problémy so spánkom. Veľmi často sa budil spotený, mal nočné desy. Plakal zo sna a ráno ani nevedel, že sme v noci spolu hovorili. Fotku jeho otca máme vystavenú a stávalo sa, že som ju našla otočenú dolu tvárou. Akoby sa na ňu Peťko nemohol pozerať,” opisuje Alexandra synov stav rok po otcovej smrti.

Peťko strávil dvakrát po sebe týždeň v letnom terapeutickom tábore Plamienka. Až 100 percent rodičov detí, ktoré stratili blízkeho, v prieskume konštatovalo, že ich dieťaťu terapeutický tábor Plamienka pomohol. Deti sú podľa ich vyjadrení menej úzkostné, smutné, menej sa boja. Sú tiež veselšie, uvoľnenejšie, vyrovnanejšie a viac rozprávajú o svojich pocitoch. “Peťko bol po tábore menej  úzkostlivý a menej sa hneval. Stále málo rozprával o tom, čo sa stalo, ale to možno aj preto, že mne samej sa o tom ťažko hovorilo a tiaž myslím, že chce chrániť svoju sestru, “konštatuje Alexandra.  
Peťko po letnom tábore pokračoval v terapeutických stretnutiach v Plamienku. „Po smrti ich otca sa spolu s psychológmi stále snažíme, aby mojim deťom bolo lepšie a viem, že je pred nami ešte dlhá cesta. Neviem si ani predstaviť, že by sme to nechali tak, a nedostali by žiadnu pomoc. Možno by v dospelosti nedokázali fungovať sami. Možno by nemohli nadviazať zmysluplný vzťah. Zažiť takéto niečo by určite nechcel nikto. A už vôbec nie deti v ich veku,“ hovorí Alexandra a tvrdí, že práve letný terapeutický tábor Plamienka bol pre Peťka a Miu dôležitým krokom na ceste von zo smútku.

Detský psychológ Iván Gómez, ktorý sa táborov Plamienka pravidelne zúčastňuje ako terapeut, jej slová potvrdzuje: "Mnoho rodičov nám hovorí, že ich deti sú po návrate z tábora veselšie a živšie. Vravia, že sú šťastné a chcú sa opäť o rok vrátiť. Pobyt v tábore je dobrý nielen pre ne, ale aj pre ich blízkych. Aj oni majú čas pre seba, môžu si oddýchnuť, upevniť si vzájomný vzťah. Deti sa u nás v tábore cítia naozaj dobre. A nielen preto, lebo sa naozaj veľa zabávame. Mnohé deti práve tam dokážu prvý raz hovoriť o svojom smútku. A aj to im pomáha cítiť sa lepšie. Ak je dieťa smutné zo straty rodiča či súrodenca a s jeho smútkom sa nepracuje, prejaví sa to neskôr, hoci aj po rokoch. Ak si však niekto predstavuje, že sa tam venujeme psychoterapii od rána do večera, nie je to tak. Je to najmä letný tábor plný zábavy a smiechu - so starostlivo zvolenými aktivitami, ktoré deti posúvajú späť k životu." 

Ďakujeme za Vašu podporu.

Najnovšie dary

facebook instagram youtube linkedin
© 2024 PLAMIENOK n.o. Všeobecné obchodné podmienky