Vitajte na stránkach PLAMIENOK n.o.
Viac života, menej bolesti
chcem prispieť
euro
20 darcov vyzbieralo 396 €
Trvanie zbierky 25.10.2018 - 31.3.2019

Ak vzdávame úctu smrti, vyzdvihujeme tým život.

Plamienok sme s manželom registrovali ako organizáciu, ktorá pomáha nevyliečiteľne chorým deťom a ich rodinám. Dôležitosť a význam ich práce sme však spoznali až osobnou skúsenosťou.
Začiatkom roku 2018 sme sa v krátkej dobe museli rozlúčiť s dvoma blízkymi osobami. Do neba odišla moja 43 ročná sestra. O 8 dni neskôr sa pre večnosť narodila aj jej dcéra, moja neter vtedy 12 ročná Caroline ( naša Kajka). Obe boli mladé a milovali život. Obe mali nevyliečiteľné, onkologické ochorenie. Ich zdravotný stav sa paralelne zhoršoval. Naše profesné a často aj ľudské možnosti nás a najbližších príbuzných sa postupne vyčerpávali. Boli sme nesení modlitbami mnohých ľudí. Verili sme v zázrak. Zázrak uzdravenia. Do poslednej chvíle. Dnes je zázrak, že dokážeme žiť aj bez ich fyzickej prítomnosti. Vnímame to ako milosť prítomného okamihu. Môžeme žiť život ďalej aj bez prítomnosti milovaných, lebo kým boli s nami, sme sa snažili byť intenzívne spolu. S Kajkou to bolo možné práve vďaka Plamienku. Práve tu sme mali možnosť spoznať tú nenahraditeľnú službu, ktorú nám poskytli. Boli vždy pripravení prísť, konzultovať Kajkin stav aj telefonicky, pomôcť zmierniť každý nový príznak, sprevádzali nás a prežívali s nami naše starosti. Kajka sa vždy tešila na ich návštevy. Rada s nimi čítala knižky, vyrábala drobné darčeky. Čas s nimi bol pre nás vzácny a obohacujúci.

V Plamienku sme spoznali ľudí, ktorí sa dobrovoľne rozhodli trpieť s druhými a sprevádzať ich. Myslíme na malý plamienok, ktorý veľkosťou nedokáže presvetliť celý svet. Ak však spojíme každý malý plamienok, ukrytý v nás, spoločne môžeme vytvoriť veľa svetla a uvidieť to podstatné, čo je očiam neviditeľné..

Súčasná doba nás motivuje byť úspešnejší, efektívnejší. Bolesť, utrpenie sú nepohodlné. Prekážajú nám v každodennom živote a napĺňaní našich potrieb. Snažíme sa ich úplne vytesniť zo života. Priam miestami ignorujeme ich existenciu ako bežnú súčasť nášho života. Keď sme však nútení sa priamo konfrontovať s našou holou existenciou, sme prekvapení, nevieme reagovať, mení sa nám život, náš domček z kariet padá.

No paradoxne práve vďaka naším limitom, bolestiam, utrpeniam môže dostať priestor, rozkvet Láska, Ľudskosť, Starostlivosť a záujem o toho druhého. Ak dokážeme prijať Bolesť, Utrpenie, Smrť, náš život sa môže stať plnším.


Najnovšie dary