PREDVÍDAJ. Ako pomôcť smútiacemu priateľovi (I)

PREDVÍDAJ. Ako pomôcť smútiacemu priateľovi (I) PREDVÍDAJ. Ako pomôcť smútiacemu priateľovi (I)

Tento článok sme pre Vás pripravili ako súčasť projektu Ako pomôcť smútiacemu priateľovi.  Nechajte sa inšpirovať článkami s originálnymi ilustráciami Daniely Olejníkovej, praktickými odporúčaniami našich terapeutov a rozhovormi v našich podcastoch.

Skôr ako budete kontaktovať priateľa, ktorý stratil blízku osobu, PREDVÍDAJTE. Ponúkame Vám 4 užitočné odporúčania, ktoré pomáhajú aj nám, keď sa snažíme pomôcť iným:

 1. SÚSTREĎTE SA NA SVOJE POCITY

Stiahnite si obrázok (KVET ŽIVOTA) a vyfarbite si mandalu svojich pocitov 4 farbami - čiernou, modrou fialovou a žltou.  Pomôže Vám uvedomiť si, ktorý z pocitov prevláda. Ku každému v popise nájdete praktické odporúčanie. Vyfarbujte spontánne ako deti, nepremýšľajte pri tom. 

  • Cítim obavy a strach – ČIERNOU
  • Cítim smútok – MODROU
  • Cítim nervozitu a stres – FIALOVOU
  • Cítim potrebu ho navštíviť  ŽLTOU

Ak kvôli strachu a vašim obavám na mandale prevažuje čierna farba, môžete sa pri stretnutí uchýliť k rozprávaniu. Vyhnite sa frázam, ktoré nepomáhajú. Skúste hovoriť menej a sústreďte sa skôr na priateľa. Ak Váš priateľ nemá chuť na stretnutie, neberte to osobne a nechajte mu čas a priestor. 

Ak na Vašej mandale prevažuje modrá, premýšľajte, čo spôsobuje Váš smútok. Neskúšajte priateľa rozveseliť. Ak ste poznali zosnulého, môžete s priateľom zdieľať svoj smútok z jeho odchodu bez toho, aby ste ho príliš zaťažili. Ak cítite smútok skôr z osobných dôvodov, skúste menej rozprávať a prenechať viac priestoru vášmu priateľovi. Ak sa vo Vašej prítomnosti necíti dobre, neberte to osobne a prenechajte mu čas a priestor. 

Ak na Vašej mandale prevažuje fialová, môžete mať problém emocionálne sa napojiť na Vášho priateľa, počúvať ho a zostať v jeho prítomnosti. Skúste si naplánovať radšej kratšiu návštevu. Dávajte si pozor, aby ste neskĺzli k prázdnym debatám. Skúste hovoriť menej a sústreďte sa viac na jeho osobu ako na to, čo hovorí. Ak sa vo Vašej prítomnosti necíti dobre, neberte to osobne a nechajte mu čas a priestor. 

Ak na Vašej mandale prevažuje žltá, skúste prísť na to, prečo cítite nutkanie navštíviť vášho priateľa. Vyhnite sa potrebe rozveseliť ho. Ak sa vo Vašej prítomnosti necíti dobre, neberte to osobne a nechajte mu čas a priestor. 


2. DOPREDU SI NAŠTUDUJTE, KEDY VÁŠ PRIATEĽ MÔŽE POTREBOVAŤ ODBORNÚ POMOC a Prečo sa vyhýbame pomoci po úmrtí blízkeho

3. PRED NÁVŠTEVOU PRIATEĽA MAJTE NA PAMÄTI

  • Upriamte svoju pozornosť skôr na svoje pocity ako na myšlienky.
  • Sústreďte sa menej na výsledok, viac na vzťah.
  • Verte, že samotná Vaša prítomnosť pomáha.

4. VYPOČUJTE SI PODCAST NA NAŠEJ STRÁNKE ALEBO NA SPOTIFYPODBEANAPPLE PODCAST.

Ak je článok pre Vás inšpiratívny, ZDIEĽAJTE ho prosím na sociálnych sieťach. Možno tak pomôžete práve Vy tomu, kto takúto pomoc hľadá a potrebuje. Ďakujeme.Iván Gómez  García
Iván Gómez García 20.2.2020
facebook instagram youtube linkedin
© 2024 PLAMIENOK n.o. Všeobecné obchodné podmienky