Čo nepovedať smútiacemu priateľovi

Čo nepovedať smútiacemu priateľovi Čo nepovedať smútiacemu priateľovi
Tento článok sme pre Vás pripravili ako súčasť projektu "Ako pomôcť smútiacemu priateľovi", ktorý nájdete na našej webovej stránke. Nechajte sa inšpirovať článkami na blogu s umeleckou ilustráciou Daniely Olejníkovej, praktickými odporúčaniami našich terapeutov a rozhovormi v našich podcastoch.

Ak Váš blízky práve prechádza bolesťou po strate milovaného človeka, nie je jednoduché nájsť tie správne slová. Niekedy aj v snahe pomôcť môžeme nevedomky volíme slová, ktoré smútiaceho vyrušia či zrania. Je preto dôležité slová voliť opatrne a predvídať.

Skôr ako budete kontaktovať priateľa, ktorý stratil blízku osobu, PREDVÍDAJTE. Ponúkame Vám niekoľko fráz, ktoré nepomáhajú:

 ,,Všetci raz zomrieme.“

,,Vzchop sa!“

,,Prestaň konečne plakať!“

,,To prejde.“

,,Ja by som nedokázal/a... “

„Obdivujem Ťa...“

,,Teraz môžeš konečne začať žiť po svojom.“

,,Pozri sa na to z tej lepšej stránky.“

,,Mohlo to byť aj horšie, pozri sa, čo sa deje iným.“

,,Aspoň máš ešte ďalšie dieťa / môžeš mať ešte ďalšie deti.“

,,Môžeš si predsa nájsť nového manžela/manželku. “

,,V nebi sa má určite lepšie.“

,,Presne viem, ako sa teraz cítiš.“

,,Myslíš stále len na seba!“

,,Toto, čo robíš nie je normálne.“

,,Nebuď smutný/á.“

,,Ešte stále ťa to trápi?“

 

...a môže ich byť ďaleko viac.

Je veľmi subjektívne, čo ľudia v zármutku pociťujú ako zraňujúce. Niekedy to môže byť nesprávna kombinácia slov, niekedy ich nesprávne načasovanie. Ak sa viac započúvame do prežívania smútiacich, žiadne utišujúco pôsobiace frázy nie sú potrebné.


Plamienok ponúka rodičom detí, ktoré stratili blízkeho, bezplatné konzultácie s psychológom ako aj individuálne aj skupinové terapie pre deti aj dospelých. Môžete sa na nás obrátiť aj ihneď po úmrtí, no i kedykoľvek neskôr v najbližšom období niekoľkých mesiacov. Pokúsime sa Vám poradiť s konkrétnymi otázkami či s rôznymi situáciami, ktoré môžu po strate rodiča či súrodenca nastať. Každé dieťa je iné, ale budeme spoločne hľadať cestu, aby ste stratu blízkeho zvládli.

Kontakt:
Mgr.Jaroslava Kosecová, psychológ Centra smútkovej terapie PLAMIENOK n.o.
info@plamienok.sk, 0915 981 365 
Mgr. Jarka Kosecová
Mgr. Jarka Kosecová 20.2.2020