Doktorka Margaréta: Ako lekárka v Plamienku nepoznám rutinu
MUDr. Margaréta Bencelová kedysi ešte ako medička uvidela na chodbe lekárskej fakulty modrý plagátik, ktorý pozýval študentov na prednášku o detskej domácej paliatívnej starostlivosti. Dnes je už deväť rokov lekárkou Plamienka a tvrdí - táto práca je každý deň iná.
Margaréta tvrdí, že myšlienka domácej paliatívnej starostlivosti jej bola blízka z vlastnej rodiny. „Moji rodičia žili so všetkými staršími príbuznými doma, až do konca. Mňa to vždy prirodzene ťahalo k deťom. Absolvovala som predmet o detskej paliatívnej starostlivosti na medicíne a po promócii som chcela ísť ako lekárka do Afriky. Život mi však priviedol do cesty môjho manžela a zostala som v Bratislave. Dodnes však nemám napísaný žiadny životopis. Napísala som mail do Plamienka, že by som sa chcela o tejto práci dozvedieť viac. A už som zostala.“
Plamienok je detský mobilný hospic, o deti sa teda staráme v domácom prostredí. „Má to vplyv na ich celkový zdravotný stav a je to ich túžba, ktorú chceme napĺňať. Nevedela som si však predstaviť, ako to funguje v skutočnosti. Mala som v hlave nemocničný model, kde lekár príde, prezlečie sa, ide na vizitu, naplánuje vyšetrenia... Keď som nastúpila do Plamienka, moje pracovné prostredie bolo zrazu auto. Odtiaľ telefonujeme rodičom pacientov a vybavujeme vyšetrenia. Chodíme do domácností, z ktorých každá je iná a aj deti sú každé iné, v inom veku a s inou diagnózou... ja však túto rozmanitosť považujem za výhodu. Absolvujeme síce aj cestu tam a späť, po príchode sa však môžeme odpojiť a takto rodinám dokážeme dlhodobejšie pomáhať. Rutinu nepoznám a aj preto pracujem Plamienku už deviaty rok,“ tvrdí doktorka Margaréta.
Prijatie pomoci je veľký krok dôvery
To, že sa jej práca každý deň mení, však považuje za výhodu. „Prídem do Plamienka, zozbierame všetky aktuálne informácie o dieťati, ku ktorému ideme. Potom vyrážame na výjazd k rodine, kde situácia často nie je ľahká, no zažívame aj krásne chvíle, keď vnímame, že dieťaťu a jeho blízkym pomáhame. Myslím si, že ak rodina požiada Plamienok o pomoc, je to veľký krok dôvery voči neznámym ľuďom. Dieťa je vždy na prvom mieste. Našou úlohou je ho vyšetriť, zhodnotiť jeho stav a medicínsky mu pomôcť. Vnímame však, že to, ako sa dieťa cíti, závisí aj od jeho blízkych. Kráčame spolu, niektoré dni sú slnečnejšie, iné menej. Táto cesta je však kotva, ktorá nás drží spolu.“
Margarétka považuje domácu detskú paliatívnu starostlivosť zároveň za medicínsku výzvu. „Učíme sa ovládať prístroje tak, aby sme ich v domácom prostredí vedeli bezpečne používať. Učíme rodičov, aby poznali presné dávky liekov, ak ich budú musieť v krízovej situácii použiť. Pripravuje ich na to, čo ich môže čakať. Ustavične sa medicínsky vzdelávame a zároveň hľadáme kreatívny spôsob, ako rodičom pomôcť, aby mohli byť s dieťaťom bezpečne doma. Obohacuje ma ako lekára, že sa zamýšľam nad každým dieťaťom inak. A zároveň sa zamýšľam aj sama nad sebou a od každého dieťaťa sa niečo učím.“
Margaréta tvrdí, že práca lekárky v Plamienku ju naučila aj veľkej vďačnosti za svoj život. „Deti ma učia vďačnosti, že môžem dýchať, že som sa ráno zobudila. Som vďačná za moju rodinu, za moje deti. Získala som nadhľad. Keď sa ocitnem v náročnej situácii, nezaoberám sa vecami, ktoré nie sú podstatné. Táto práca mi zmenila poradie priorít a možno ešte viac dokážem vnímať potreby slabších a zraniteľnejších. Myslím si, že táto cesta nekončí a práca v Plamienku mi ešte prinesie mnoho nového.“
Každému medikovi či mladému lekárovi, ktorý sa zaujíma o prácu v detskom mobilnom paliatívnom tíme odkazuje: „Jednoducho príďte. Práca v Plamienku je jedinečná skúsenosť a nechcem vás pripraviť o tú vašu.“
Väčšina lekárov pracuje v Plamienku na čiastočný úväzok. Zmena prostredia prospieva psychike a obohacuje nás. Prácu v našom detskom mobilnom hospici je možné kombinovať s prácou v nemocnici, v odbornej ambulancii alebo aj s rodičovskou dovolenkou. Čerství absolventi medicíny okrem práce v Plamienku zároveň cirkulujú na oddeleniach v nemocnici.
Ak sa zaujímate o prácu lekára v Plamienku, pošlite životopis na jasenkova@plamienok.sk. Viac o praxi v detskej domácej paliatívnej starostlivosti sa môžete dozvedieť aj na stretnutí s MUDr. Margarétou Bencelovou 8.mája 2024 o 18 hodine v Univerzitnom pastoračnom centre v Bratislave.
Mgr. Marcela Fuknová
30.4.2024