Jurkova mama: „Spoločne sme oslavovali každý deň. Chceli sme Jurkovi dopriať pekný život.”
Jurkova mama tvrdí, že keď sa rozhodli zostať spoločne doma s Plamienkom, oslavovali každý deň. „Naozaj. Vždy som v mobile vyhľadala, aký medzinárodný deň práve je - a ten sme oslavovali. Tešili nás najmä medzinárodné dni čokolády a podobne,” usmieva sa Erika. „Oslavovali sme však napríklad aj Medzinárodný deň boja proti rasizmu či Medzinárodný deň mieru. Vždy som Jurkovi primerane jeho veku vysvetlila, čo to znamená a dohodli sme sa, ako to oslávime. Veľmi často sme robili aj torty, na ktoré sme dávali Jurkove obľúbené postavičky. Občas totiž nebol žiadny medzinárodný deň, boli aj hluché dni. A tie sme vyplnili tak, že sme oslavovali narodeniny. Jurko to stihol tuším po šestnáste,” hovorí Erika o ich spoločnom prežívaní radosti.
„Jurko sa veľmi tešil, keď sa jeho súrodenci vracali zo školy. Mal veľmi rád aj ich kamarátov. Niekedy im bolo treba niektoré veci vysvetliť, najmä ak sa Jurkovi zhoršil stav, ale brali to veľmi prirodzene. Aj ich rodičom sme sa snažili vysvetľovať, že nás ich deti neobťažujú a že sme naopak šťastní, že Jurko je obklopený kamarátmi” rozpráva Erika. Aj to bola jedna z vecí, ktoré Jurko mohol zažiť vďaka Plamienku. „Keď sme boli s Jurkom v nemocniciach, nemohli sme byť všetci spolu. V Prahe sme my dvaja strávili pol roka a bola som odlúčená od mojich ďalších detí. Plamienok vnímal všetky tri naše deti. Zaujímali sa, ako sa Leska s Matúšom cítia, zapájali ich aj do starostlivosti o Jurka. Mohli sme fungovať ako rodina. Bol to ohromný dar,” konštatuje Erika. Tvrdí, že počas Jurkovej choroby dostali veľa darov. „Uvedomila som si, koľko ľudí je dobrých. Stalo sa, že aj blízki ľudia nám nevedeli pomôcť a pochopiť nás. Obracala som sa teda občas na úplne cudzích ľudí a tí nám pomáhali. Dostávali sme pomoc často práve odtiaľ, kde by sme ju možno neočakávali. Sklamanie bolo vždy vyvážené takouto pomocou. Vnímali sme aj láskavosť a ľudskosť v maličkostiach, ktoré by sme si možno predtým nevšimli,” tvrdí.
Počas korony chodili aspoň po Slovensku a keď sa dalo, tak aj po jeho okolí. „Jurko mal rád kamienky, chodili sme zbierať minerály. Keď už nemohol chodiť, pozeral sa na ne z kočíka. Náš posledný výlet bol za zelenými vltavínmi v Južných Čechách... Jurko miloval príbehy a tieto kamene mali nádherný príbeh. Čítali sme s ním jeho obľúbené knihy, mal rád encyklopédie v angličtine a tiež články o tarantulách. Jednu sme si dokonca zaobstarali. Netuším ako sa volá, Jurko jej totiž dával stále iné mená. Snažili sa spolu s ním vytvárať jeho svet. A myslím, že bol v ňom spolu s nami šťastný.”
Nezisková organizácia Plamienok od roku 2002 bezplatne poskytuje nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom domácu paliatívnu liečbu a starostlivosť doma v okruhu 2 hodín jazdy od Bratislavy.
Od roku 2011 v Centre smútkovej terapie v Bratislave na Zadunajskej 6/A terapeuti Plamienka bezplatne poskytujú psychologickú, terapeutickú a poradenskú pomoc smútiacim deťom a ich blízkym ako aj dospelým po strate dieťaťa. Konzultácie s odborníkmi sú jednou z foriem našej bezplatnej pomoci nevyliečiteľne chorým i smútiacim deťom. Plamienok ponúka konzultácie s lekárom rodičom detí s nevyliečiteľnou diagnózou a tiež rodičom, ktorí takéto dieťatko čakajú. Rodičia detí, ktoré stratili rodiča alebo súrodenca, môžu bezplatne využiť konzultácie so psychológom, ktoré im pomôžu vyriešiť konkrétny problém či situáciu súvisiacu so správaním a prežívaním dieťaťa. Tieto bezplatné konzultácie sú určené aj pre učiteľov detí po strate blízkeho. Plamienok sa tiež od roku 2003 venuje vzdelávaniu študentov, odborníkov a laickej verejnosti, aby sa kvalita detskej paliatívnej starostlivosti na Slovensku zlepšovala.
Plamienok sa už 20 rokov bezplatne stará o nevyliečiteľne choré deti a smútiace rodiny. Takmer každý deň počas minulého roku vyrážali naši lekári, zdravotné sestry, psychológovia a sociálni pracovníci za 36-timi ťažko, nevyliečiteľne chorými deťmi a ich rodinami. Absolvovali sme 410 návštev a najazdili neuveriteľných 61 336 kilometrov. Hoci väčšinu roku trávime na cestách, neprekáža nám to. Vďaka tomu, že my sme na cestách, naše deti môžu byť doma s rodičmi a súrodencami, nie v nemocnici.