Vitajte na stránkach PLAMIENOK n.o.
Viac života, menej bolesti

Hľadáme cesty ako inšpirovať aj tých, ktorí nás nepoznajú

Hľadáme cesty ako inšpirovať aj tých, ktorí nás nepoznajú Hľadáme cesty ako inšpirovať aj tých, ktorí nás nepoznajú
O nevyliečiteľne choré deti a ich rodiny sa staráme naďalej 
Domáca starostlivosť Plamienka o nevyliečiteľne choré deti pokračuje za prísnych epidemiologických opatrení aj počas pandémie. Deti zvyčajne navštevujeme doma osobne. Ale približne 20 percent návštev realizujeme pomocou online videhovorov. Aj v Plamienku posunula pandémia časť medicíny a starostlivosti do virtuálneho sveta.

V roku 2020 sme uskutočnili 496 domácich návštev, 78 videonávštev a 36 akútnych návštev ťažko chorých detí. Najazdili sme pritom 65 519 kilometrov. Lekári a zdravotné sestry Plamienka poskytli vlani domácu paliatívnu starostlivosť 36 deťom, z toho 12 detí zomrelo doma. Priemerná dĺžka starostlivosti o dieťa bola 3 mesiace a 13 detí bolo po istom čase prepustených.

Príbehy detí a ich rodín, ich láskavosť, dôvera a pokora sú pre nás inšpirujúce. Preto ich približujeme aj verejnosti v článkoch na blogu a podcastoch, ktoré uverejňujeme na našej webovej stránke.


Pribúdajú deti, ktoré stratili blízkeho
Detí, ktoré v krátkej dobe stratili blízku osobu a nestihli sa s ňou rozlúčiť, pribúda. „Vyrovnávanie sa so stratou blízkeho je nielen pre dospelých, ale aj deti počas pandémie mimoriadne náročné. Preto v Plamienku dnes ponúkame 15 minútové online konzultácie rodičom detí po strate blízkeho. Naši psychoterapeuti rodičom poradia, ako dieťaťu situáciu vysvetliť a čo môžu preň urobiť. Dozvedia sa tiež, aké správanie dieťaťa už vyžaduje odbornú pomoc a aké je prirodzenou reakciou na stratu blízkeho. Psychológovia sú rodičom týchto detí k dispozícii bezplatne.

Oslovujeme verejnosť
Na rok 2021 sme pripravili nový projekt s názvom Plamienok každý týždeň. Pravidelne, každý týždeň prinášame nové krátke video. Lekári a psychológ sa v nich venujú praktickým, psychologickým i spirituálnymi otázkam paliatívnej starostlivosti, ktoré zaujímajú širokú verejnosť a odpovede nemusia byť bežne známe a dostupné. Chceme zlepšiť povedomie o paliatívnej starostlivosti. Chceme úprimne a s najlepším vedomím približovať ľuďom témy, ktoré s ňou súvisia. Chceme sa so širokou verejnosťou v tomto roku deliť o bohatstvo, ktoré nám nevyliečiteľne choré, zomierajúce a smútiace deti a ich rodiny počas uplynulých 20 rokov darovali.

Pre širokú verejnosť sú určené aj videá s relaxačnými dýchacími cvičeniami na zmiernenie smútku, strachu, hnevu - negatívnych pocitov, ktoré počas pandémie ľudí môžu zaťažovať a znepríjemňujú im život. Snažíme sa ponúknuť niečo navyše všetkým, ktorí nám pomáhajú. A tiež chceme inšpirovať aj tých, ktorí nás nepoznajú. Len tak totiž môžeme napredovať.

 
Ďakujeme všetkým, ktorí nás sledujete a podporujete, za dôveru pomoc a podporu. Priali by sme si, aby naše nové aktivity a projekty boli nápomocné. 

Mgr. Marcela  Fuknová
Mgr. Marcela Fuknová 5.5.2021
Kategórie