Vitajte na stránkach PLAMIENOK n.o.
Viac života, menej bolesti

Ako zdieľať spomienky so smútiacim priateľom

Ako zdieľať spomienky so smútiacim priateľom Ako zdieľať spomienky so smútiacim priateľom

Spomienky môžu byť zahlcujúce, ak si Váš priateľ uvedomuje prázdnotu a  všetko, čo mu chýba. Ale môžu priniesť aj pokoj a  lásku a  pomôcť mu vnímať hlboké tajomstvá života.  

Veľmi pravdepodobne sa spomienky Vášho priateľa časom budú meniť. A  hoci bolesť v niektorých špeciálnych chvíľach zosilnie, môžu sa stať zdrojom pomoci, podpory, uznania a  inšpirácie. 

Smútiť neznamená zabudnúť. Smútiť je umenie nechať život voľne plynúť, aby sme mohli  znovu získať niečo trvácne a  cenné. Môžeme mať nekonečno spomienok na minulosť, ale v  tomto okamihu sme si vedomí len jednej. Úsmevu... Spoločnej návštevy supermarketu... Čítania rozprávky... Prázdninovej prechádzky v  lese... 

Podstatná je Vaša prítomnosť, spontaneita, schopnosť počúvať, zdieľanie ticha. Ak má Váš priateľ vedľa seba človeka, ktorý ho počúva a  stojí o neho, časom sa odváži zdieľať aj svoje spomienky. Ak ich vysloví  nahlas  a hľadá v  nich zmysel, uvoľnia sa silné emócie a  môže sa posunúť v  živote vpred. Bez ohľadu na to, či ste zosnulú osobu poznali alebo nie, možno budete cítiť smútok aj Vy a  bude sa Vám chcieť plakať. Nebráňte sa slzám. Voľne vyjadrite to, čo skutočne cítite. Nemusíte byť stále silný a  vždy sa kontrolovať. Pamätajte, že plač nemusí byť znamením na poplach, ale uzdravujúcou odpoveďou na bolesť zo straty.  

Ak ste zosnulú osobu poznali a  príde Vám na um spomienka na ňu, opýtajte sa Vášho priateľa, či ju chce počuť. 


Fotky, videá, knihy a  rôzne predmety môžu
podporiť spomínanie a  zdieľanie spomienok. Všimnite si, či niektoré z nich Váš priateľ používa, keď o  nich hovorí. Ak Vám napríklad po niekoľkých mesiacoch od straty ukazuje fotky, môžete ho iba  počúvať alebo si spolu vytvoriť fotoalbum. Vyberiete spolu fotky osoby, ktorú stratil a  zoradíte ich podľa témy. Napr. vtipné momenty, čas s  rodinou, vynikal/a v ...., mám ho/ju rád lebo ... 

Možno Váš priateľ rád maľuje alebo píše. V  tom prípade by mohol namaľovať obraz opakujúcej sa spomienky alebo napísať zborník spomienok. 

Môžete tiež spoločne nájsť rozlúčkový rituál spojený s  prírodou, ktorý bude vášmu priateľovi vyhovovať a  pomôže mu lepšie uchopiť svoje spomienky. Môžete spolu napr. zasadiť strom na nejakom špeciálnom mieste, pestovať obľúbenú zeleninu alebo kvety a  pod. 

Ak sa spomienky Vášho priateľa spájajú láskyplnými chvíľami, ktoré zažil, môžete mu navrhnúť, že si spoločne vyrobíte náramok alebo náhrdelník. Bude symbolizovať lásku, ktorú Váš priateľ dostal a  zdieľal s  osobou, ktorú stratil. Tento šperk môže nosiť nejaký čas na sebe.  

Iván Gómez  García
Iván Gómez García 22.4.2020
Kategórie