5 dôvodov, prečo odmietame odbornú pomoc, keď ju potrebujeme a 5 dôvodov, prečo o ňu vtedy požiadať

5 dôvodov, prečo odmietame odbornú pomoc, keď ju potrebujeme a 5 dôvodov, prečo o ňu vtedy požiadať 5 dôvodov, prečo odmietame odbornú pomoc, keď ju potrebujeme a 5 dôvodov, prečo o ňu vtedy požiadať

Odchod blízkeho človeka môže prísť náhle, nečakane a bez rozlúčky, ale aj po dlhom období choroby.  Po strate partnera či dieťaťa mnoho rodičov potrebuje odbornú pomoc pre seba i svoje deti. Môže sa však stať, že si to nechcú pripustiť alebo dokonca pomoc odmietajú. Ak niekoho takého poznáte, prosím, dajte mu prečítať tento článok. Možno si naň spomenie, keď bude mať viac síl, aby vyhľadal pomoc Centra smútkovej terapie Plamienka.
✖  Nikto mi nebude radiť, čo mám robiť
✔  
Neradíme, čo robiť, hľadáme cestu spolu s vami 
Rady, čo máme a nemáme robiť, nám zvyčajne nepomáhajú. Skúsený odborník – psychológ či terapeut radí zriedka. Hľadá s nami, čo by nám mohlo pomôcť a my sme tí, ktorí si na konci odpovieme. Keď hľadajú dvaja spolu, cesta nebýva taká ťažká, ako keď sme s bolesťou sami. A časom sa bolesť zmierni, uľaví sa nám.

✖  Nie som blázon, aby som chodil/a ku psychológovi 
  
Navštevovať psychológa nie je hanba ani zlyhanie 
Možno nás trápi, čo si o tom pomyslí rodina alebo známi. Možno to považujeme za vlastné zlyhanie, ,,veď predsa nie som blázon, aby som chodil/a ku psychológovi“. Možno sa bojíme, čo si o nás bude myslieť psychológ či terapeut. Prijať pomoc nie je hanba ani zlyhanie. Keď trpí telo, neváhame vyhľadať lekára, tak prečo to neurobiť aj keď trpí duša? Uľaví sa nám, keď pocítime, že s bolesťou nemusíme byť sami. Naši blízki určite budú radi, keď uvidia, že sa časom po sedeniach cítime lepšie. A aj ten, koho sme stratili, sa poteší.

✖  Nemáme peniaze na psychológov
  
Naša pomoc pre deti a rodičov je bezplatná 
V ťažkých časoch po strate blízkeho nemáme silu hľadať či navštevovať odborníkov. Možno je povinností viac a  voľného času menej. Najmä, ak sa musíme starať o zvyšok rodiny. Možno aj peňazí je menej. Ak ale chceme zmenu, musíme riskovať, bez kroku do neznáma to zvyčajne nejde. Starostlivosť o seba samého sa odrazí na celej rodine. Ak sa budeme cítiť lepšie, budú sa cítiť lepšie aj naši blízki. Stačí naše rozhodnutie – potrebujem a chcem pomoc. Stačí o tom niekomu povedať, kto vám kontakt na odborníka nájde, možno s vami na sedenie pôjde. Alebo možno sa o deti a rodinu v čase terapeutického stretnutia postará. U nás v Plamienku klienti neplatia, pomoc je zadarmo.

✖  Nikto nepochopí, čo prežívam/e
✔  
Aj my poznáme bolesť a utrpenie 
Možno nám napadá, že ak odborník stratu blízkeho sám neprežil, nedokáže nám pomôcť. Nikto na svete neprežil to, čo my. Každý psychológ či psychoterapeut zažil však v živote bolesť a utrpenie a prešiel výcvikom sebapoznania a teoretickej prípravy. A preto by mal byť zdatnejší v nadväzovaní vzťahov a v komunikácii. A o tom je podstata pomoci po úmrtí blízkeho.

✖  Časom to snáď prejde
✔  
Čas prináša možnosť zmeny, ale rany nehojí 
Jedna z častých, ,,osvedčených“ a dobre mienených rád, ktoré môžeme dostávať od okolia je, čas zahojí všetky rany. Čas síce prináša možnosť zmeny, ale samotnú zmenu nikdy „sám“ neprinesie. Je za ňou najmä naše rozhodnutie hľadať novú cestu životom, nadväzovať nové vzťahy, spomínať a  smútiť s  ľuďmi, ktorí nám rozumejú, nebáť sa znovu zabaviť a  otvoriť sa aj radosti. Ak cítite, že sa Vám to dlhodobo nedarí, nečakajte a  vyhľadajte pomoc. Váš blízky, ktorého ste stratili, by určite nebol proti. Tešil by sa, že chcete znovu žiť plnšie a  menej bolestne.

Kedy vyhľadať odbornú pomoc
 po úmrtí blízkeho?
 • K úmrtiu prišlo náhle a nečakane alebo násilím. (Nestihli sme sa s našim blízkym rozlúčiť)
 • Smútok a  túžba, aby sa minulosť vrátila, je veľká a trvá dlho.
 • Dlhodobo Vás nič nebaví, nemáte chuť sa stretávať s  ľuďmi, nemáte energiu starať sa o domácnosť, rodinu či seba samého.
 • Premýšľate, že by možno bolo lepšie, aby ste zomreli aj Vy.
 • Výrazne ste schudli alebo pribrali na váhe, v noci nemôžete spať, zhoršil sa Vám zdravotný stav.

Kedy vyhľadať pomoc po úmrtí blízkeho pre Vaše dieťa?
 • Uzatvára sa, je dlhodobo podráždené, správa sa neobvykle.
 • Prestalo sa zaujímať o kamarátov a koníčky.
 • Bojí sa byť samé. Zle spí.
 • Keď je dieťa častejšie choré a/alebo sa mu zhoršil zdravotný stav.
 • Keď sa mu v škole horšie darí.
Prečítajte si, ako pomáhame deťom aj dospelým v Centre smútkovej terapie PLAMIENOK n.o.

Kontakt:
Mgr.Jaroslava Kosecová, psychológ Centra smútkovej terapie PLAMIENOK n.o.
info@plamienok.sk, 0915 981 365 (8:00 - 16:30 hod.)
 
Mgr. Marcela Fuknová
Mgr. Marcela Fuknová 8.8.2023