Vďaka Plamienku Matejko v bdelej kóme po 40 dňoch v nemocnici mohol ísť domov

Vďaka Plamienku Matejko v bdelej kóme po 40 dňoch v nemocnici mohol ísť domov Vďaka Plamienku Matejko v bdelej kóme po 40 dňoch v nemocnici mohol ísť domov
Po takmer tridsiatich dňoch na ARO a ďalšom pobyte na pediatrii Matejkovi rodičia hľadali možnosť, ako sa o syna starať ďalej. „Bola to veľmi náročná situácia. Manželkina kamarátka nám povedala o Plamienku. Keď sme im vysvetlili, čo sa Matejkovi stalo, prišli nás pozrieť a dohodli sme sa na ďalšej starostlivosti. Matejka nechceli z nemocnice pustiť, pretože sme nemali žiadny z prístrojov, ktoré sme potrebovali. Chýbala nám odsávačka, nemali sme dýchací prístroj. Objednali sme ich zo zdravotnej poisťovne, no ich dodanie by trvalo veľmi dlho. Plamienok nám všetky potrebné prístroje bezplatne poskytol," spomína Matejkov otec Viktor.

"Pravdupovediac sme ani nevedeli, čo bude domáca starostlivosť o Matejka znamenať. Keď bol Matejko na ARO v nemocnici, často sme boli smutní, aj sme si poplakali a so všetkým okolo sme bojovali. Nezamýšľali sme sa nad tým, čo nás čaká. Dnes mám pocit, že sme vtedy išli vpred len nejakou zotrvačnosťou. Myslím, že to bolo Božie riadenie," hovorí Matejkov otec Viktor.

Bol ako bábätko

Hneď v prvý deň, keď nás pustili z nemocnice domov, lekári a sestry z Plamienka prišli tiež so všetkým vybavením. Matejka  vyšetrili, skontrolovali mu životné funkcie. Chodili k nám raz do týždňa a neskôr raz za dva týždne. Boli však stále dostupní a mohli sme ich kontaktovať kedykoľvek," spomína Matejova mama Stanka. „Aj sme to využívali, pretože Matejko nespával, dostával horúčky, zapálil sa mu PEG. Vždy nám poradili a pomohli," dodáva Viktor. „Až doma sme si začali uvedomovať, čo všetko Matejko potrebuje. Odsávanie, kŕmenie...Nevedeli sme ani, čo znamenajú jeho reakcie. Bolo to, akoby sme znovu mali bábätko. Plamienok nás naučil s naším synčekom žiť a nebáť sa starostlivosti o neho," hovorí Stanka.

Minulý rok v decembri Matejkovi mohli skúsiť odstrániť sondu, keďže už dlhšie s asistenciou rodičov dokázal jesť. „Aj Plamienok nás v začiatkoch povzbudzoval, aby sme neprestávali „lyžičkovať“ a povzbudzovali jeho prehĺtací reflex,“ dodáva Matejkova mama. Matejkovi rodičia radi spomínajú aj na to, ako sa pracovníci Plamienka počas návštev venovali aj ostatným deťom.Keď bol už Matejko stabilizovaný, vyšetrili ho, decká sa  usadili vedľa pani doktorky a sestričky, rozložili hru a hrali sa spolu s nimi. Rozprávali sa, viedli krásne dialógy. Deti im piekli koláčik, robili kávu, bolo to úžasné. Dávali nám to, čo nám všetkým veľmi chýbalo," hovorí Stanka.

Ani štyri roky po tom, čo Plamienok mohol Matejka prepustiť  zo starostlivosti, na prvé mesiace s nimi doma nezabudli. „Pomáhali Matejkovi s láskou a citom, nebol len číslom do štatistiky. Vďaka nim sme to zvládli a pochopili sme, že sa dokážeme starať o dieťa v bdelej kóme. Už štvrtý rok je Matejko znovu súčasťou TEAM-u. Nie je to ľahké, ale ak sú okolo vás ľudia, ktorí vám pomôžu, dá sa to žiť..."

Rodičom, ktorých dieťatko utrpelo vážnu nehodu, radi ponúkneme bezplatnú konzultáciu s lekárom Plamienka

Plamienok bezplatne pomáha deťom s vážnou diagnózou priamo doma. Aby sa mali doma čo najlepšie a čo najdlhšie.

Podporte nás. Ďakujeme. 

 

Mgr. Marcela  Fuknová
Mgr. Marcela Fuknová 25.3.2021