Príhody z Plamienka: O poslednom lete

Príhody z Plamienka: O poslednom lete Príhody z Plamienka: O poslednom lete

Do Plamienka som nastúpila pred polrokom, hneď po skončení medicíny.  Po šiestich  rokoch školy a praxe v nemocniciach som mala pocit, že nastúpiť na niektoré nemocničné oddelenie nie je moja cesta. Hľadala som niečo iné. Vypočula som si podcast o práci lekára v Plamienku, prečítala som si články na ich stránke a zdalo sa mi, že je to zmysluplná robota. Povedala som si,  že ju vyskúšam.
Nebola som ten typ študentky, ktorá by odmalička chcela ísť na medicínu. Vždy som mala rada prírodovedné predmety, zdali sa mi však príliš teoretické. Dúfala som, že na medicíne nájdem niečo, čo ma bude napĺňať. Napriek tomu, že to nebolo moje vysnívané štúdium, bola to jediná škola, na ktorú som si v maturitnom ročníku podala prihlášku a bola som odhodlaná skúsiť to znova, ak sa tam nedostanem.

Prvé týždne v Plamienku som začínala „zľahka.“ Deti, o ktoré sme sa starali, boli stabilizované  a zdalo sa mi, že nič dramatické sa nedeje. Práca sa mi dokonca zdala skôr psychologická než medicínska – na výjazdoch podporiť rodičov, stráviť čas so súrodencami detí, s chorými deťmi.
Potom sa  však lekárske úkony začali hromadiť a začala som naplno vnímať, aká je detská paliatívna starostlivosť odborne i psychicky náročná. Dvakrát som bola v rodine tesne po úmrtí dieťaťa. Musím povedať, že druhýkrát som to niesla ťažšie. Richard mal 18 rokov a bol vo veku môjho brata. Mal Ewingov sarkóm v hrudníku, liečil sa možno polroka. Od začiatku zle reagoval na liečbu, takže sa napokon dostal do Plamienka. V našej starostlivosti bol tri týždne.

Napriek krátkemu času,ktorý sme spolu strávili, som stihla zistiť, že  je to skvelý chalan. Bol veľmi priamy a úprimný. Napriek chorobe sa často usmieval a rád si uťahoval z mamy, ktorá mu to vracala rovnakou mierou. Mali spolu krásny vzťah.  Veľa sme sa rozprávali s ním, s jeho mamou i s priateľkou Viki, ktorá bola u nich väčšinu času.
Chodili spolu tri roky. Bola som od Richarda staršia len o šesť rokov a tiež som s priateľom od šestnástich rokov, takže som si nemohla pomôcť- v nich dvoch som sa videla. Viki sa o Richarda láskyplne starala. Smial sa, že stačí, aby zakašľal a ona hneď vyskočí, navzájom sa doberali. Pravdupovediac, nevedela som si predstaviť, že by som bola na jej mieste. Čo by som robila, ak by som ja v jej veku takto strácala milovaného človeka...

Richard a Viki ma veľmi inšpirovali. Napriek zlej diagnóze sa nevzdali spoločných zážitkov a plánov. Boli spolužiaci, chodili spolu na odbornú leteckú školu a oboch ich nadchýnalo lietanie. Počas choroby chcela Viki Richardovi ešte ukázať všetky miesta súvisiace s lietaním, ktoré on túžil vidieť. Chodili spolu na rôzne letiská, dívali sa na lietadlá. Bola to ich spoločná vášeň. Povedali si, čo chcú ešte stihnúť. Myslím, že v tom mali úplne jasno. Krátko pred Richardovým odchodom mali naplánovanú ešte návštevu popradského letiska. Už ju nestihli. 
Stihli sa však rozlúčiť. Potom Richard odišiel na svoj posledný let… A myslím, že aj v budúcnosti, keď sa budem počas jasných dní dívať na oblohu, spomeniem si na chlapca,  ktorý žil naplno, kým to bolo možné a potom odletel tam, kde to miloval.

A ja dnes viem, že hoci to bola pre mňa náročná skúsenosť, neľutujem ju. Naopak, ešte viac som si uvedomila, akú dôležitú činnosť Plamienok robí a aký veľký zmysel má moja práca lekára v tejto organizácii. Vďaka našej starostlivosti mohol Richard do poslednej chvíle byť doma s tými, ktorých ľúbil. Mohol vtipkovať s mamou, smiať  sa so svojou Viki a vidieť takmer všetky miesta, kam túžil ísť. Vďaka tomu si do poslednej chvíle plnil sny a plány. Vďaka tomu, že sme tu boli pre neho, nestratil krídla.

Ďakujeme doktorke Marte za jej otvorenosť, dôveru a ochotu otvoriť svoje vnútro aj pred ľuďmi, ktorí ju nepoznajú. Aj rodiny, o ktorých deti sa staráme, sa otvoria nám a zo začiatku nás tiež nepoznajú. Deťom a rodinám pomáhame bezplatne.

Podporte nás prosím jednorazovým alebo pravidelným darom. Pomôžeme tak spolu. 
Ďakujeme.

Mgr. Marcela  Fuknová
Mgr. Marcela Fuknová 7.5.2021
facebook instagram youtube linkedin
© 2024 PLAMIENOK n.o. Všeobecné obchodné podmienky