Pravidelnými návštevami sa naša pomoc prehlbuje

Pravidelnými návštevami sa naša pomoc prehlbuje Pravidelnými návštevami sa naša pomoc prehlbuje
Od roku 2002 Plamienok vyplnil prianie 270 nevyliečiteľne chorým deťom byť a žiť doma. Všetky lieky a prístrojové vybavenie im bezplatne zapožičiavame, pravidelne ich doma navštevujeme a sme im bezplatne k dispozícii 24 hodín denne 365 dní v roku.

Rodiny s nevyliečiteľne chorými deťmi túžia žiť doma. Spolu.
Staňte sa pravidelnými darcami Plamienka a darujte im spoločné chvíle doma.

Ako pravidelnosť zlepšuje moje zručnosti? Pravidelným opakovaním sa v každej oblasti dostávam do väčšej pohody. Veci, ktoré robím prvýkrát, situácie, s ktorými sa stretnem prvýkrát, sú pre mňa do istej miery stresujúce. Pravidelnosťou a opakovaním sa moje telo, ale asi hlavne hlava, upokojí. Keď opadne stres, môžem sa sústrediť na detaily, ktoré mi predtým unikali.

Tak je to aj s našimi rodinami. Prvé návštevy sú "spoznávacie". My spoznávame ich a oni nás. Nových ľudí, ktorí prišli k nim domov a priniesli všelijaké čudné veci. Pravidelnými návštevami opadne zo mňa pocit, že som "cudzia". Každou ďalšou návštevou sa dokážem lepšie sústrediť na dôležité detaily. Zo zdravotného hľadiska viem rozlíšiť rôzne reakcie dieťaťa. Ako reaguje, keď ho niečo bolí, keď sa durdí. Kedy sa teší, kedy len chce mať pri sebe mamu. Viem spozorovať už prvé príznaky prichádzajúcej infekcie, či zhoršenia a adekvátne na to reagovať.

Rodinu spoznávam aj z ľudskej stránky. Všimnem si, kedy je mamina vyčerpaná, kedy sa teší, aké má starosti. Niekedy ju trápi, čo navariť na obed, že nestíha upratať. Inokedy sa dlho a hlboko rozprávame o tom, čo bude s ich dieťaťom a s nimi. Postupne spoznáme maličkosti, ktoré rodinám robia radosť a vieme ich potešiť, keď majú horšie obdobie. Mamina má rada kvety ... tak sa zastavíme v obchode, kúpime jednoduchú orchideu. Mamine sa tlačia slzy do očí, mne občas tiež a sme k sebe zase o kúsok bližšie.Najdôležitejšia je pre mňa asi istota. Za viac ako rok pravidelných návštev ešte nemôžem tvrdiť, že ju mám neotrasiteľnú, ale každou ďalšou návštevou, rozhovorom, situáciou sa cítim istejšie. To viem potom zužitkovať pri pomáhaní a sprevádzaní ďalších rodín. Pekné je, že dodávanie istoty je obojstranné.
Čo sa týka odborných zručností, tak čím som si istejšia, tým dokážem byť vo výkonoch kreatívnejšia. Nikdy by som v nemocnici nepovedala, ako všelijako "nenápadne" sa dá vyšetriť dieťa, či odobrať krv. Pravidelne samu seba prekvapím, čo všetko sa dá vymyslieť. 

Táňa, sestrička