Pracujem ako lekárka a pomáham deťom: Prečo som sa prihlásila na polročný kurz v Plamienku

Pracujem ako lekárka a pomáham deťom: Prečo som sa prihlásila na polročný kurz v Plamienku Pracujem ako lekárka a pomáham deťom: Prečo som sa prihlásila na polročný kurz v Plamienku

Moje očakávania kurzu hneď od začiatku prihlásenia neboli v podstate skoro žiadne. Reálne som si nevedela úplne uvedomiť o čo v skutočnosti pôjde. O to viac mám pocit, že ma dokázal celý kurz prekvapiť a presvedčiť, že to celé malo svoj zmysel a cieľ.

Každý víkend bol niečím špecifický, výnimočný vďaka Ivanovej príprave a vďaka ľudom ktorí sme sa na kurze zišli. Hoci nie som typ človeka ktorý hneď otvorí svoje vnútro, vďaka dôvere v ľudí ktorí otvorene dokázali hovoriť o sebe, svojich životoch v dobrom aj zlom, som aj ja dokázala nazrieť hlbšie do seba a vyjsť s „kožou na trh“. Uvedomila som si, aké je dôležité niektoré veci vysloviť nahlas a vtedy dokážu prechádzať zo srdca k rozumu a späť. Mnohé aktivity ma nútili prekonávať seba samú a vyjsť zo svojej komfortnej zóny, vďaka čomu som si uvedomila, že to, čo na prvý pohľad vyzerá šialene alebo nereálne, sa jedným rozhodnutím a krokom vpred zmení na niečo obohacujúce.

Kurz ma naučil obetovať voľný čas na budovanie a spoznávanie seba samej v prvom rade, aby som mohla vďaka tomu pomôcť aj ja zase niekde inde. Hodiny strávené nad domácimi úlohami ma naučili trpezlivosti a obohatili o informácie, ktoré by som za bežných okolností nevyhľadávala. Hoci to nebolo ľahké, po každej splnenej úlohe som sa cítila o krok bližšie k odhaleniu tajomstva sprevádzania. 

Dlho som mala pocit, že pomoc ľudom, ktorí niekoho v živote stratili, je o dávaní dobre cielenej rady, pred čím som mala vždy rešpekt a často som netušila čo v podobnej situácii povedať, ako reagovať. Na kurze som si ale naplno uvedomila, že najdôležitejšie je byť pri danom človeku a sprevádzať ho svojou prítomnosťou, taká aká som, počas jeho ťažkých chvíľ. Uvedomila som si, že my ľudia sme radi spolu keď sme veselí, zabávame sa spolu, ale keď príde na utrpenie v živote, akosi sa vytratí spoločenstvo, hoci si myslím, že tak ako tvoríme spoločenstvo v radosti našou ľudskou podstatou je aj vytvorenie spoločenstva počas smútenia. To je jedna z vecí, ktorú si odnášam z kurzu a verím, že ju budem vedieť reálne v živote využiť. Vďaka kurzu som sa dokázala vysporiadať alebo aspoň začala proces so stratami v mojom živote, ktoré ma ovplyvnili, hoci som si to možno nie úplne dovtedy uvedomila. Naučila som sa pomalšie súdiť druhých v ich postojoch a správaní, lebo často nevidíme to čo sa v nich skrýva.

Ďakujem celej skupine za úžasný obraz ľudskosti, solidarity a priateľstva ktorý sme aj napriek tomu, že sme sa vôbec nepoznali, mohli budovať od prvej chvíle a samozrejme Plamienku za to, že je miestom čerpania múdrosti, odvahy, kreativity a buduje osobnosti potrebné pre dnešný svet. Verím, že tento kurz pomôže ešte mnohým ďalším ľuďom tak ako mne pozrieť sa na život a smrť z novej perspektívy.

Mária Porazíková, lekárka

 

Pomáhajte spolu s nami deťom a rodinám po strate blízkeho. Prihláste sa na kurz.