O láske v náročnom období

O láske v náročnom období O láske v náročnom období
O láske toho ľudia už napísali veľa. Neverím, že sa niekedy o nej dozvieme viac, ako vieme. Lebo Láska a všetky ostatné tajomstvá, aby sme ich spoznali, sa musia žiť, nie rozoberať. Ak má niečo zmysel rozoberať, tak je to práve to, čo v našom vnútri bráni byť jej súčasťou. Alebo možno ešte aj to, ako sme k nej našli cestu a navzájom sa inšpirovať.

Viem, že lásku môžeme žiť aj v ťažkých časoch. Ukázali mi to nevyliečiteľne choré deti a ich rodiny, o ktoré sa v Plamienku staráme. Lásku môžeme žiť aj keď sme sami, keď sme chorí, keď je nám ťažko. Koľkí z nás v tomto náročnom období túžime po láske, túžime cítiť život v nás aj okolo nás!

Nemám žiaden recept, ako sa láska žije. Hľadám deň za dňom svoju cestu. Koľkokrát som už zakopla a obila si nos. Niet ale inej cesty ako vstať a ísť ďalej. Pretože láska je to, prečo žijem.  

Všetci vieme nielen milovať, ale aj ničiť. Koľkokrát dnes kritizujeme iných bez toho, aby sme ponúkali pomoc či priložili ruku k dielu. Koľkokrát bojkotujeme rozhodnutia v rodine, tíme či spoločnosti len preto, že sú pre nás nepohodlné. Ak chceme mať v ťažkých cvhíľach kontakt s láskou, skúsme odolávať deštruktívnym silám v nás i okolo nás. Nie je to ľahké, ale je to jediná cesta k Životu.  

Naučili sme sa, najmä za posledných 50 rokov, premýšľať prevažne v dimenzii „JA“ a omnoho menej dnes premýšľame v dimenzii „MY“. Čo chcem ja? Čo je dobré pre mňa? Čo je dobré pre ľudí okolo mňa? Aké sú ich potreby? Milovať znamená premýšľať v oboch dimenziách zároveň. Bez kompromisov a obety sa nezaobídeme. Môžeme dočasne napĺňať len svoje potreby a nehľadieť na iných, ale táto cesta je krátka. Jedinou cestou k naplnenému je vnímať obe dimenzie súčasne.

Milovať znamená vnímať našu dušu. Časť nášho vnútra, ktorá nás spája so Životom a presahuje nás. Som presvedčená že takúto časť máme všetci. Asi je jedno, aké meno tomu, čo nás presahuje, dáme. Ako si túto dimenziu predstavujeme, kde a akým spôsobom ju najlepšie vnímame. Doma či v chráme, v prírode či komunite, v prítomnosti detí či dospelých či osamote. Nahlas alebo v tichosti. Skrze modlitbu, umenie, meditáciu, prírodu, či iných ľudí. 

Ponúkame Vám tentokrát v našej kultúre netradičný spôsob ako sa napojiť na lásku v našom vnútri – krátke dychové cvičenie pochádzajúce z Indie. Je súčasťou cyklu 5 dychových cvičení s názvom „Ako zvládnuť ťažké obdobie pomocou dychových cvičení“.  Skúste cvičenie 10 min v kuse opakovať aspoň 5-7 dní po sebe, veríme, že Vám aspoň na chvíľu prinesie úľavu.

MUDr. Mária  Jasenková
MUDr. Mária Jasenková 23.2.2021