Nová kniha Plamienka "Ako pomôcť smútiacemu priateľovi"

Nová kniha Plamienka Nová kniha Plamienka
Kniha Ako pomôcť smútiacemu priateľovi ponúka čitateľovi osem spôsobov, ako byť pri svojom smútiacom priateľovi hlbšie ponorený do života v kontakte s múdrosťou a láskou. Každá kapitola sa spája s osobitným článkom v blogu na webe Plamienka, kde je možné dozvedieť sa o každej z ôsmich tém ešte viac informácií a inšpirácií. Články sú doplnené originálnymi ilustráciami Daniely Olejníkovej, praktickými odporúčaniami našich terapeutov a rozhovormi v našich podcastoch. Na konci každej témy sú praktické cvičenia, ktoré je možné si vyskúšať pred návštevou smútiaceho priateľa.  
Sme presvedčení, že ak chceme pomáhať iným, musíme sa pozrieť do svojho vnútra. 

Predvídaj: Skôr ako budete kontaktovať priateľa, ktorý stratil blízku osobu, predvídajte.  Akú pomoc potrebuje?  

Zostaň:  Po strate blízkeho naši priatelia alebo známi obyčajne nemajú silu zvládať každodennú realitu. Snažme sa ponúknuť im nielen našu prítomnosť, ale aj praktickú pomoc.  

Počúvaj: Počúvať znamená viac ako len počuť osobu, ktorá je vedľa nás. Keď sa počúvame, sme v hlbokom vzájomnom kontakte. Prijímame a ponúkame, vzájomne sa obohacujeme. Naše srdcia sú otvorené všetkému, čo príde. Počúvať znamená byť spolu a mať rád.  

Chvíľa ticha: Komunikovať so smútiacim priateľom môžeme aj bez slov, v tichu. Ticho vytvára priestor, v ktorom sa môžeme počúvať. Ticho môže byť liečivé. Priateľ, ktorý smúti, potrebuje byť aj v tichu. Tieto okamihy môžu byť pre nás niekedy nepríjemné. Našou výzvou je preto hľadať a spoluvytvárať momenty tvorivého ticha, počas ktorého sa bolesť zo straty postupne mení na lásku.  
Spomínaj: Pomôžme smútiacemu priateľovi spomínať. Dokážeme aj my zdieľať spomienky o našich stratách?   

Buď sám sebou: V časoch, keď sa obávame neistoty, či našej zraniteľnosti, predstierame, že sme silní a všetko máme pod kontrolou. Strácame našu spontánnosť a autenticitu, ktoré sú pre nášho priateľa zdrojom podpory. Počas návštevy Vášho priateľa vnímajte svoju zraniteľnosť a  otvorte svoje srdce. Návšteva smútiaceho priateľa je príležitosťou ako prehĺbiť našu autenticitu a kapacitu byť vo vzťahoch prirodzený...
 
Smej sa: Možno Vás prekvapí, že aj v období smútenia sa dokážeme smiať. Smiech v období po strate blízkeho môže priniesť do života mnoho dobrého. Sprevádza ho emočné uvoľnenie, zníženie napätia v tele a pocit vitality. Smiechom nezrádzame toho, koho sme stratili a milovali. Smiech je nákazlivý. Pomáha premeniť bolesť zo straty opäť na radosť. Sprevádzanie priateľa, ktorý smúti, je dlhá cesta. Privítajte a otvorte sa momentom, keď smiech môže obohatiť Váš život. Nevyhýbajte sa im, ale ani ich nevyhľadávajte. Smiech príde sám, keď sa mu otvoríme.  

Miluj: Láska nás spája a dáva nám nezávislosť. Láska vytvára život. Sprevádzanie Vášho smútiaceho priateľa po strate blízkej osoby môže pomôcť nielen jemu ale aj Vám zvýšiť schopnosť lásku prijímať a dávať. Príprava na stretnutie, venovanie pozornosti všetkým detailom počas návštevy, počúvanie, chvíle ticha, zdieľanie spomienok a privítanie chvíľ smiechu sú prejavy lásky. Myslite na to, čo ste dali a dostali počas sprevádzania Vášho priateľa. Buďte vďační za túto jedinečnú cestu.  

Publikáciu si môžete zakúpiť v e-shope Plamienka. Okrem krásnej knihy získate aj dobrý pocit, že ste podporili snahu našej neziskovej organizácie pomáhať smútiacim a ich blízkym znovu uvidieť farby života. Ďakujeme.
Mgr. Marcela  Fuknová
Mgr. Marcela Fuknová 22.10.2020