Ďakujem za každý kúsok našej spoločnej cesty, aj za plamienok, ktorý mi na nej svietil

Ďakujem za každý kúsok našej spoločnej cesty, aj za plamienok, ktorý mi na nej svietil Ďakujem za každý kúsok našej spoločnej cesty, aj za plamienok, ktorý mi na nej svietil
Dnes, presne 5 mesiacov od odchodu môjho milovaného manžela a perfektného otca našich teraz už len - štyroch detí, som ukončila pravidelné stretnutia s pani psychologičkou v Plamienku. Chcela by som veľmi POĎAKOVAŤ Plamienku, a najmä pani psychologičke Terézii Stanovej za čas, ktorý so mnou v tomto ťažkom období strávila. Za čas, ktorý mi venovala a najmä za KUS CESTY, ktorý so mnou prešla a ktorou ma trpezlivo, empaticky, vnímavo a citlivo sprevádzala. Aj za to, že bola pre mňa práve tým PLAMIENKOM sviečky, ktorá svieti na ceste a prežiaruje aj veľkú tmu.

Už v úvode našej spolupráce som veľmi ocenila, že existuje aj takáto forma starostlivosti, o ktorej som dovtedy nikdy nepočula. Vďaka priateľke, ktorá mi o Plamienku povedala, som služby Plamienka vyhľadala, pre seba a pre svojich štyroch synov, keďže sme prešli obrovskou stratou, kedy sme behom týždňa prišli aj o jedného zo synov a deň po jeho pohrebe aj o môjho nenahraditeľného a milujúceho manžela, obetavého a starostlivého otca. 

Nemala som extrémne náročné očakávania a motivácie, prečo sa zveriť do rúk odborníkov pre oblasť smútenia, stačilo mi len, že niekto z nich bude sledovať priebeh môjho smútku a bude bdieť nad tým, aby neprekročil hranicu bezpečnej zóny. Avšak – teraz na konci stretnutí - musím skonštatovať, že moje vstupné očakávania boli nielen naplnené, ale veľmi významne preskočené, keďže naplnili, vyplnili alebo doplnili aj také oblasti procesu môjho smútenia, o ktorých som ani nevedela, že je ich potrebné riešiť a venovať im pozornosť. 

Pani psychologička o nich však vedela a previedla ma zákutiami tohto obdobia a smútku veľmi citlivo, vnímavo, empaticky, s hlbokým záujmom a pochopením a urobila to jemne, bez nátlaku, s dostatočným časovým vkladom na „strávenie“ a prežitie jednotlivých oblastí.

Nikdy sme sa nikam neponáhľali a predsa sme (z môjho pohľadu) všetko stihli. Nikdy som nemusela podávať žiadne extrémne výkony, a predsa som sa priblížila k ceste do „Nového života“. Nikdy som necítila tlak, a predsa som sa posúvala - hoci som možno nie vždy chcela, alebo ani nevedela ako.

Prešli sme spolu zákrutami úzkostí, napätia, obáv a strachu, ale aj údolím hnevu, výčitiek, sebaodpustenia a prišli sme spolu do zóny bezpečia, sebadôvery, sebaprijatia a prijatia nových okolností v našom „Novom živote“, prijatia nových kompetencií a veľkého objavu, že ako rodina v „Novom živote“ zvládame veci, o ktorých by sme nikdy nepovedali, že sú (budú) pre nás zvládnuteľné. 

Počas tejto cesty som cítila veľmi silnú podporu, prijatie a pochopenie, ale aj odbornosť a cieľusmernosť našich stretnutí. „Vďaka“ koronaopatreniam som dokonca v „balíku starostlivosti" dostala tento fullservis až priamo do svojej obývačky, nemusela som ani len vyjsť z domu (a riešiť mnoho logistických prepojení, ako zabezpečiť všetky deti počas mojich stretnutí niekde v sídle organizácie) a pritom som každý týždeň, vždy v pravidelnom čase, mohla zažiť zdieľanie a blízkosť, ktoré mi pomáhalo prekonať vždy ďalší a ďalší týždeň so všetkými jeho ťažkosťami a bolesťami, ale aj malými úspechmi, pokrokmi a drobnými radosťami. Nesmierne oceňujem možnosť on-line sprevádzania, keďže touto formou to bolo pre mňa oveľa dostupnejšie a „technicky" prijateľnejšie. 
 
ĎAKUJEM za každý kúsok tejto spoločnej cesty, aj za plamienok, ktorý mi na nej svietil.
Nemyslela som si, ale v najbližších týždňoch mi budú stretnutia iste chýbať, ale už budem vedieť, že ďalšiu cestu viem(e) zvládnuť.

Ak poznáte rodinu s deťmi, ktorá stratila blízku osobu počas pandémie alebo mimo nej, povedzte im o bezplatnej pomoci Plamienka.

Dospelým ponúkame 15 min konzultácie, deťom aj dospelým individuálne či skupinové stretnutia s psychológom Centra smútkovej terapie


 

Kategórie