Aj naše telo smúti

Aj naše telo smúti Aj naše telo smúti

Keď zomrel môj manžel, zrútil sa mi svet. Život bol zrazu hore nohami. Naše deti, dvojročný Miško a päťročná Klárka, sa ma stále pýtali, kedy sa ocko vráti. Nemala som silu im odpovedať, slzy sa mi stále tlačili do očí a premáhala únava. Bolo pre mňa ťažké sa o nich dennodenne starať. Vstávať k nim, keď sa v noci budili, navariť im, oprať, obliecť ich a chodiť na prechádzky," rozpráva Andrea, ktorá pred dvoma rokmi stratila manžela.

V noci som nemohla spať, keď som na chvíľu zaspala, o chvíľu som znovu bola hore, spotená a cítila som, ako mi buší srdce. Keď som každé ráno uvidela plný hrebeň vypadnutých vlasov, bolo mi ešte ťažšie. Prvý rok deti bývali často choré a ochorela som s nimi vždy aj ja. Za 2 mesiace som schudla 7 kg, nechutilo mi jesť, vôbec som necítila hlad. Uvedomovala som si, že som zostarla a moje telo zoslablo. Zvykla som sa o neho starať, chodila som ku kaderníčke, občas na kozmetiku, doma som si vyhradila hodinku pre seba vo vani. Najmä kvôli sebe, ale aj môjmu manželovi sa to páčilo. Po jeho smrti to bolo všetko všetko inak. Po pol roku som si uvedomila, že musím niečo zmeniť. Kvôli sebe, kvôli deťom a aj kvôli manželovi."

Spánok
Poruchy spánku bývajú po strate blízkej osoby veľmi časté. Smútiaci ľudia nemôžu zaspať, alebo sa často budia, prežívajú nočnú úzkosť či nočné mory. Pomôcť môže relaxačný teplý kúpeľ vo vani, bylinkový čaj na ukľudnenie, relaxačná hudba pred spaním. Ak sú poruchy spánku dlhodobé, vyhľadajte odbornú pomoc – lekára aj psychológa. 

Únava
Niekedy sa bolesť duše prejaví veľkou únavou. To, čo sme pred tým zvládali sa zdá byť veľmi namáhavé. Únava odráža hĺbku bolesti duše. Skúste nájsť silu k malej zmene: krátkej 5-10 min prechádzke, teplému kúpeľu vo vani, zavolajte jednému človeku, ktorého máte radi, objednajte si jedlo, ktoré ste mali radi.

Bušenie srdca a bolesti na hrudi
Dlhodobý stres a zvýšené hladiny stresových hormónov v krvi zvyšujú krvný tlak a môžu vyvolať pocity bušenia, tlaku až bolesti na hrudi. Zhlboka dýchajte a pokúste sústrediť sa na okolie.

Zmena hmotnosti
Ľudia reagujú na stratu blízkej osoby rôzne. Niektorí stratia chuť do jedla a schudnú, iných bolesť núti viac jesť a naopak priberú. Pokúste sa jesť málo a často a dbať na to, aby jedlo bolo výživné a zdravé.

Zmeny vlasov
Smútok znamená záťaž nielen pre dušu, ale pre telo. Vlasy sa stávajú jemnejšie, rýchlejšie šedivejú, viac vypadávajú. Keď sa bolesť duše zmierni, rast vlasov sa upraví.

Znížená imunita
Dlhodobý stres vedie k poklesu imunity a častejšiemu výskytu infekcií. Smútiaci ľudia častejšie trpia infekciami dýchacích ciest (nádcha, kašeľ, zápaly dutín a pod.).

Zhoršenie chronických ochorení
Ak pred stratou blízkej osoby človek trpel inou chronickou chorobou (vysoký krvný tlak, bolesti chrbta, cukrovka, kožné choroby a pod.), veľmi často sa tieto choroby zhoršia.

Smútok sa temer vždy odrazí aj na našom tele. Ak sa časom bolesť duše zmierni a preváži láska, z ktorej čerpáme silu, telesné ťažkosti zvyčajne ustúpia. Rozhodnime sa o seba postarať. Postarajme sa o naše telo, ak máme na to silu. Ak cítime, že ju nemáme vyhľadajme pomoc odborníkov – lekárov aj psychológov, aby sme ju v sebe našli. Lieky zmiernia ťažkosti tela, ale neodstránia bolesť duše. Odborná psychologická pomoc môže byť veľmi nápomocná.

V Centre smútkovej terapie PLAMIENOK n.o. bezplatne ponúkame odbornú psychologickú pomoc pre deti, ktoré stratili blízkeho a ich najbližších ako aj pre rodiny, ktoré stratili deti.
Pridajte sa do našej facebookovej skupiny Ako prekonať smútok: tipy a inšpirácie a podeľte sa s nami o Vaše skúsenosti.

Pripojte sa aj Vy k našim darcom a pomôžte smútiacim deťom prejsť ich náročnú cestu s podporou a pomocou odborníkov. Ďakujeme

MUDr. Mária  Jasenková
MUDr. Mária Jasenková 5.11.2021
facebook instagram youtube linkedin
© 2024 PLAMIENOK n.o. Všeobecné obchodné podmienky