Psychologické poradenstvo pre rodičov detí po strate blízkeho v čase pandémie a po nej

Psychologické poradenstvo pre rodičov detí po strate blízkeho v čase pandémie a po nej

 Psychologické poradenstvo pre rodičov detí po strate blízkeho v čase pandémie a po nej
O tom, ako vznikol Plamienok, kedy sa jeho riaditeľka a zakladateľka, MUDr. Jasenková po prvý raz intenzívnejšie stretla s blízkosťou smrti, prečo chcela naplniť nevyliečiteľne chorým deťom prianie byť doma, o čom je paliatívna starostlivosť, o pomoci deťom v smútení po strate blízkej osoby, o odbornej psychologickej pomoci a vzdelávaní v Plamienku, ale aj o tom či sa smútok dá liečiť, o našej voľbe mať sa lepšie, o vyhľadaní pomoci a návrate do života sa rozprávala MUDr. Jasenková s Nikol Kaňukovou v podcaste Do ucha pre Trnavské Rádio.

Jednou z tém rozhovoru, ktorá je v dnešnej dobe mimoriadne aktuálna je smútok detí po strate blízkej osoby. „U detí sa smútok prejavuje trochu inak ako u nás dospelých. Čím menšie dieťa, tým viac sa prejaví zmenou správania. Smútiace deti, najmä menšie deti, sa môžu báť, že stratia aj ďalšiu blízku osobu. Môžu sa báť vzdialiť od dospelého v rodine či mimo nej,  niekedy ťažko zaspávajú a v noci sa častejšie budia, dokonca môžu prežívať aj nočné mory. Niektoré deti regredujú, vracajú sa vo vývoj späť. Napr. ak sa už nepocikávali, začnú sa pocikávať. Chcú, aby ich dospelí kŕmili. Ak chodia do školy, môže sa im zhoršiť školský prospeoch. V škole môžu byť  tiché, apatické, alebo  naopak neposedné, agresívne. Môžu trpieť bolesťami bruška alebo hlavy. Každé dieťa, ktoré stratilo niekoho blízkeho, je vyvedené z rovnováhy a je to prirodzené a normálne. Ak ale zmena správania trvá dlho, je potrebné vyhľadať pomoc,“ povedala MUDr. Jasenková. 

Ak poznáte dieťa, ktoré má po strate blízkej osoby podobné prejavy, odporučte rodičom 15  min bezplatnú online koonzultáciu s psychológom Plamienka. Stačí vyplniť jednoduchý formulár a naši psychológovia Centra smútkovej terapie budú osobu, ktorá o konzultáciu požiadala, telefonicky kontatkovať.
Podcast neziskovej organizácie PLAMIENOK n.o.
18.3.2021 Rozhovory pre všetkých.
O živote a smrti, o radosti a smútku.
Z vďaky deťom a rodinám v Plamienku.

Každý mesiac na www.plamienok.sk