Vitajte na stránkach PLAMIENOK n.o.
Viac života, menej bolesti
chcem prispieť
euro
267 darcov vyzbieralo 11 349,92 €
Trvanie zbierky neobmedzená

Jeden deň v tábore je pre smútiace deti na nezaplatenie. Stojí 30 eur

KAŽDÝ DEŇ SA MÔŽE UDIAŤ ZÁZRAK A TEN MOŽNO ZMENÍ CELÝ ŽIVOT.

Tábor je pre všetky deti ZADARMO. Väčšinu nákladov hradíme z príspevkov našich darcov. Ak by ste sa chceli stať jedným z nich, založili sme na tento účel zbierku. Dar 30 Eur pokryje náklady pre jedno dieťa na jeden deň. Zapojte sa do našej zbierky sa stanete sa jedným zo spoluorganizátorov letného tábora. Možno tak umožníte smútiacim deťom zvládnuť stratu ľahšie a otvoriť sa radosti.

Ivana stratila manžela náhle pri tragickej nehode, zo dňa na deň. Prebrala na seba aj všetky jeho povinnosti a veľmi sa snaží, aby obe dcérky Simonka (9) a Ivanka (6) ďalej mohli robiť všetko, čo predtým robili s tatinkom. Po strate manžela chcela dcérkam zachovať celý denný režim aj s krúžkami. To, čo zvládala spolu s manželom, zrazu musela zvládať sama. V živote dievčat sa už stala veľká, zásadná zmena, keď stratili otca. Nechcela im urobiť ešte aj ďalšie zmeny. Išli teda ďalej v bežnom režime a doteraz je to tak.

Simonka išla do tábora pol roka po strate tatinka. Predtým však už chodievala na smútkovú terapiu do Plamienka.  Tu sa dozvedeli aj o tom, že existuje letný terapeutický tábor pre deti, ktoré stratili rodiča alebo súrodenca. Tábor Simonke veľmi pomohol, bol to intenzívny týždeň. Učili sa spomínať na to dobré a pekné, čo s rodičmi a súrodencami prežili. Sú tam pri nich psychológovia, ktorí dokážu s nimi pracovať. Vedia ich posunúť, pomôcť im otvoriť sa. Ivana vníma, že to bol pre Simonku veľký krok. Ivanka bola v čase manželovej smrti ešte maličká, ale Simonka si toho veľa pamätá a s tatinkom má mnoho pekných zážitkov. Simonka nie je veľmi zhovorčivá, ale keď sa vrátila, maminka videla, že je usmiata, veselá a šťastná. Bola plná emócií a vedela ich prejaviť.  Vnímala u nej zmenu k lepšiemu. Začali fungovať lepšie, otvorenejšie, mäkšie. Simonka totiž nechcela dovtedy o tatinkovi takmer vôbec hovoriť. Aj to sa zmenilo. Predtým bola úplne neprístupná spomienkam na neho. Má odložené veci, ktoré ju s ním spájajú, napríklad kamienky z výletov. Tie niekedy vyberá, otvorila sa pre dobré spomienky.  Už to dokáže.

Po strate blízkeho aj dieťa smúti, a smúti inak ako dospelý. Ivana vie, čo strata pre ňu znamenala psychicky, ekonomicky, citovo... ale dieťa to nevie. Ono má v sebe len prázdne miesto a nevie si pomôcť. Slová maminky Ivany: „Terapeuti Plamienka sú odborníci a oni sú tí, ktorí mu pomôcť dokážu. Vedia deti naviesť, ako sa otvoriť tomu peknému a najmä dať im pocit, že v tom nie sú sami.  Ukázať im, že sa nemusia hnevať, že nemajú prečo obviňovať rodičov, či iných ľudí zo svojej straty. Nie je to ľahká cesta. Nikto z nás si ju nevybral, dá sa ňou však ísť. Po čase už dokážeme vnímať, že existujú aj príjemné veci a zážitky a tešiť sa z nich. O tom je aj letný tábor Plamienka“.

TENTO ROK JE PRE DETI PO STRATE BLÍZKEHO VEĽMI ŤAŽKÝ. Chýba im nielen ten, koho stratili, ale aj kontakt s vrstovníkmi. Na tábore stretnú tých, s ktorými si budú blízki. Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať.

Hana Kozmonová, administrátorka darov

Najnovšie dary