Vitajte na stránkach PLAMIENOK n.o.
Viac života, menej bolesti

Prečo darovať 2% z dane Plamienku?

Prečo darovať 2% z dane Plamienku? Prečo darovať 2% z dane Plamienku?
  V článku nájdete: 
  • príbeh založenia neziskovej organizácie Plamienok 
  • ako pomáhame deťom a rodinám v domácej starostlivosti 
  • ako pomáhame v Centre smútkovej terapie 
  • poradíme vám, ako darovať 2% z dane 

Plamienok vypĺňa nevyliečiteľne chorým deťom prianie byť doma, vo svojej postieľke, s ich najmilšími. 24 hodinová dostupnosť našej pomoci prináša rodine pocit bezpečia a možnosť prežívať spoločné chvíle, ktoré sú pre nich neoceniteľné.  Plamienok pomáha aj deťom aj dospelým, ktoré zažili bolestnú stratu blízkej osoby. Formou individuálnych a rodinných stretnutí im chceme pomôcť znovu nájsť radosť v živote.  

Plamienok stál pri zrode detskej domácej hospicovej starostlivosti na Slovensku 

Všetko sa začalo v roku 1999 príbehom malého Dávidka. Mladá ošetrujúca lekárka Mária Jasenková stála ticho vedľa postieľky Dávidka, ktorý energicky búchal do železnej opierky nemocničnej postele a kričal, že chce ísť domov. Nevedela ako má reagovať. Povedať mu, že bez odbornej pomoci doma byť nemôže? Nie, to by mu nepomohlo. Vedela, že jeho zdravotný stav sa bude zhoršovať a hrozí mu, že sa domov už nikdy nedostane. Hlavou jej vírili myšlienky a kládla si otázku: „Urobila som naozaj pre nevyliečiteľne chorého Dávidka všetko, čo som mohla?“ Vravela si, že keby mohla za ním chodiť domov ona a keby mal doma všetky lieky a prístroje tak ako v nemocnici, všetko by mohlo byť inak. Deti sú predsa radšej doma ako v nemocnici. A to najmä tie nevyliečiteľne choré. V jej hlave sa práve vtedy zrodil plán, ako im pomôcť túto túžbu naplniť.  

Príbeh neziskovej organizácie Plamienok sa píše teda už 21 rokov. Sme priekopníkmi rozvoja detskej domácej paliatívnej hospicovej starostlivosti na Slovensku a smútkovej terapie pre deti a ich rodiny. Môžu na nás obrátiť rodičia detí s akoukoľvek ťažkou nevyliečiteľnou chorobou. Nezáleží na tom, či sa jedná o onkologickú, metabolickú či neurodegeratívnu chorobu alebo ťažkú vrodenú vývojovú vadu. Deti môžu byť so svojimi rodičmi doma a nemusia zostať v nemocnici.  

Lieky a zdravotné prístroje im Plamienok bezplatne zapožičiava domov a odborníci sú deťom a rodinám k dispozícii nepretržite. Lekári, zdravotné sestry, psychológovia a sociálni pracovníci deti pravidelne doma navštevujú. Cez deň či v noci, 24 hodín denne 7 dní v týždni, jednoducho kedykoľvek, môžu rodičia telefonicky kontaktovať lekára a zdravotnú sestru a požiadať ich o radu či domácu návštevu. 

 

2 % pre Plamienok pomôžu deťom a rodinám v domácej starostlivosti  

Našou filozofiou je, že nevyliečiteľne choré deti majú právo na domov. Pomáhame, aby bol život nevyliečiteľne chorých detí doma radostnejší. V domácej starostlivosti liečime ich bolesť, problémy s dýchaním a iné ťažkosti. Deti môžu byť doma a nemusia neznesiteľne trpieť. Pomáhame nielen chorým deťom, ale aj ich rodičom, zdravým súrodencom a niekedy dokonca aj širšej rodine.

Na domácu návštevu prinesieme novú hračku, spoločenskú hru, farbičky, papier alebo iné pomôcky na tvorivé aktivity. Hráme sa a tvoríme, ak sa to dá. Aby duše detí a rodičov na chvíľku pookriali. Niekedy im zahráme na gitare, prinesieme film alebo novú knihu. Často sa rozprávame. O tom, čím žijú, o čom premýšľajú, čo majú od poslednej návštevy nové. Kráčame spolu s nimi, dávame aj dostávame. 

To, že rodiny v našej starostlivosti majú dôveru obrátiť sa na nás v najťažších okamihoch nás napĺňa presvedčením, že naša práca dáva zmysel. Naša pomoc pre deti a rodiny je úplne bezplatná, ale každý výjazd niečo stojí. Na to, aby nevyliečiteľne choré deti mohli byť doma, potrebujú nielen nás odborníkov, ale aj prístrojové a materiálne vybavenie. Preto sú pre fungovanie Plamienka vaše 2 % z dane životne dôležité a každému, kto sa rozhodne nás podporiť, sme veľmi vďační. 

 


 

2% z dane venované Plamienku podporia smútiace deti a rodiny  

Centrum smútkovej terapie funguje v Plamienku od roku 2011. Ponúkame v ňom bezplatnú odbornú pomoc deťom a rodinám, ktoré stratili blízku osobu. Poskytujeme im bezpečný priestor a podporu počas toho, ako sa vyrovnávajú so stratou. Hľadáme spolu zdroje a radosť zo života. Plamienok ponúka pomoc deťom a mladým, ktorí stratili blízku osobu (rodiča, súrodenca, starého rodiča) za akýchkoľvek okolností (choroba, nehoda, samovražda, náhle úmrtie a pod.) a rodinám po strate dieťaťa.

Prostredníctvom hry a tvorivých aktivít pomáhame deťom a rodinám prekonať psychické ťažkosti. Najčastejšie ide o hlboký smútok, nedostatok energie, neschopnosť radovať a vidieť zmysel života. Tieto pocity často sprevádzajú stratu blízkeho. Vzťah s odborníkom a pravidelné terapeutické stretnutia pomáhajú, aby sa smútenie časom nezhoršovalo a nezasahovalo kriticky do každodenného fungovania rodiny. Podporujeme ďalší zdravý vývoj dieťaťa a pôsobíme preventívne. Deti stretnú rovesníkov s podobnou skúsenosťou. Zažijú spolupatričnosť a prijatie. V bezpečnom prostredí dostanú priestor otvoriť sa. Dajte deťom spolu s nami šancu prejsť obdobím smútku bez ďalších dlhodobých rán na duši.

Na to, aby sme mohli sprevádzať deti a dospelých, ktorí stratili blízkeho na ceste smútením a pomáhať im bojovať s ich strachom a úzkosťami potrebujeme profesionálnych psychoterapeutov, priestory a špeciálne pomôcky. To všetko im môžeme v Plamienku zaobstarať vďaka vašim 2% z daní.

 

 

Ako darovať 2% z dane Plamienku? 

Ak chcete venovať 2% z dane a neviete ako na to, pomocnú ruku vám podá náš článok Ako darovať 2% z dane v roku 2020, v ktorom nájdete podrobný rozpis postupov spolu s potrebnými tlačivami pre darovanie 2% z dane pre zamestnancov, fyzické aj právnické osoby.
Pokiaľ máte nejasnosti v otázkach podávania daňového priznania, pomôže vám článok Daňové priznanie 2020 - najčastejšie otázky a odpovede

Darujte nám svoje 2% z dane a staňte sa aj vy plamienkom pomoci. Práve 2% sú to, čo drží Plamienok pri živote. Pre vás to bude malá chvíľka, pre nás obrovská pomoc.  

Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať. ❤

Gabriela Trošková
Gabriela Trošková 3.2.2020
Kategórie