Ako použijeme vaše 2% z dane v Plamienku?

Ako použijeme vaše 2% z dane v Plamienku? Ako použijeme vaše 2% z dane v Plamienku?

V článku sa dozviete: 

 • ako dokážu vaše 2% z dane pomôcť nevyliečiteľne chorým deťom  
 • ako podporíte s pomocou vašich 2% z dane smútiace deti a rodiny 
 • ako darovať 2% z dane Plamienku 

Keď sa darca rozhodne podporiť neziskovú organizáciu či občianske združenie, je celkom prirodzené, že sa zaujíma to, čo sa s darom stane a chce mať istotu, že bude využitý účelne. Preto by sme vám v nasledujúcom texte chceli čo najlepšie a najtransparentnejšie vysvetliť, čo Plamienok robí, kam idú vaše 2% z dane a ako pomáhajú.  

2% z dane umožnia nevyliečiteľne chorým deťom Plamienka byť a žiť doma 

Robíme všetko pre to, aby nevyliečiteľne choré deti a ich rodiny zažívali doma VIAC ŽIVOTA A MENEJ BOLESTI. Naším poslaním je pomáhať týmto deťom, aby ich cesta bola pokojnou plavbou. Spolu hľadáme, čo im prináša radosť a zdieľame, čo je pre nich ťažké. Za každým najazdeným kilometrom, za každou návštevou či telefonátom je jeden cieľ: byť rodine oporou vo chvíľach, keď to potrebuje.  

Taký bol aj rok 2019: mali sme 32 detí v našej starostlivosti, naše rodiny sme navštívili 370 krát, telefonovali sme s nimi 400 krát a najazdili sme za nimi 60 000 kilometrov. 

 

Kam presne pôjdu vaše 2% z dane pri pomoci deťom a rodinám v domácej starostlivosti 

 • lieky 
 • ošetrovací materiál 
 • zdravotné prístroje 
 • hračky 
 • benzín 
 • telefonáty 
 • zdravotná, psychologická a sociálna pomoc 

Zaobstaráme deťom lieky, ktoré zmiernia ich bolesť. Vybavíme ich setom ošetrovacieho materiálu. Donesieme im zdravotné prístroje, ktoré im uľahčia dýchanie, kúpanie alebo pomôžu v iných problematických oblastiach. Zabezpečíme pre ne hračky, pretože keď sa deti hrajú, ich duša znovu objaví farby života. Zaplatíme výdavky za benzín, pretože za našimi deťmi cestujeme každý deň v roku v okruhu približne do 2 hodín od Bratislavy a sme im k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždne, vo dne v noci. Telefonujeme si s rodinami, kedykoľvek to potrebujú. Máme odborníkov, ktorí sa venujú aj súrodencom nevyliečiteľne chorých detí či širšej rodine a poskytujú im sociálne a psychologické poradenstvo.  

Pre detičky a ich rodiny v domácej starostlivosti robíme všetko bezplatne. Preto nám vaše 2% z dane tak veľmi pomáhajú. Čím viac dobrých ľudí venuje svoje 2% zo svojich daní Plamienku, tým viac nevyliečiteľne chorých detí dostane možnosť byť doma s ich najbližšími.  

Vraví sa, že radosť rastie dávaním, preto veríme, že nám pomôžete splniť deťom ich najväčší sen - stráviť čas doma v kruhu svojich milovaných.  

 

2% z dane pomôžu v Plamienku smútiacim deťom aj dospelým 

Aj Centrum smútkovej terapie funguje vďaka vašim 2% z dane. V Centre smútkovej terapie sú naši odborníci oporou deťom a rodinám, ktoré stratili svojich milovaných blízkych. 

V roku 2019 sme zrealizovali pre 17 detí a adolescentov a pre 1 dramaskupinu 24 stretnutí terapeutických skupín. Ďalších 49 dospelých a 22 detí si oddýchlo na stretnutiach smútiacich rodín a 40 detí po strate rodiča alebo súrodenca zažilo krásne momenty na letnom terapeutickom tábore. Zo srdca ďakujeme za všetky tieto jedinečné momenty všetkým, ktorí sa rozhodli darovať 2% z dane Plamienku v minulom roku a prosíme, venujte nám 2% aj tento rok, aby sme mohli naďalej ponúkať bezpečný priestor a pomoc pre rodiny a deti počas bolestného obdobia.  

 

Medzi hlavné projekty Centra smútkovej terapie teda patria: 

 • Skupinové terapie pre deti a mladých po strate blízkeho 
 • Individuálne terapie 
 • Letný terapeutický tábor 
 • Terapeutický víkend pre rodiny 
Naša pomoc v Centre smútkovej terapie je zdarma. Poskytuje deťom a rodinám, ktoré stratili blízku osobu, priestor na to, aby mohli znovu nájsť vnútornú rovnováhu a otvoriť sa radostným pocitom. Môžu absolvovať individuálne alebo skupinové terapie. Naši odborníci sa stávajú ich sprievodcami pri hľadaní cesty smerom k životu. S deťmi a adolescentmi pracujeme zvyčajne v terapeutických skupinách, kde sa hrajú s novými priateľmi, tvoria, cvičia a ak chcú, zdieľajú svoje pocity a myšlienky. Obvykle sú otvorené dve skupiny – jedna pre adolescentov a jedna pre deti. V rámci skupinovej terapie sa nám už niekoľkokrát podarilo pripraviť aj divadelné predstavenie. Rodičom sa individuálne venujú odborníci na smútkovú terapiu. 
 
Deti a adolescenti, ktorí stratili blízkeho, sa môžu zúčastniť každý rok v júli bezplatného letného terapeutického tábora, kde strávia týždeň v objatí krásnej prírody. Stretnú deti s podobnou skúsenosťou a v bezpečnom prostredí majú možnosť otvoriť sa. V spoločnosti našich terapeutov a vyškolených dobrovoľníkov môžu nechať svojim emóciám voľný priebeh, zažiť prijatie a užiť si zábavu plnú čistej radosti. Vaše 2% nám pomáhajú pokryť náklady tábora, ako napríklad cestovné pre dobrovoľníkov, nákup hračiek a kreatívneho materiálu, vstupné a občerstvenie pre deti počas výletov. 

Okrem toho každoročne organizujeme víkendové stretnutie pre rodiny, ktoré smútia za svojimi blízkymi. Počas tohto terapeutického víkendu si môžu rodiny na chvíľku vydýchnuť a načerpať nové sily. Ubytovanie, strava 3x za deň, vstupné na výlety a náklady na terapeutický program sú hradené zo sponzorských darov a z vašich 2% z dane 

 

Darujte svoje 2% z dane Plamienku  

Raz ročne teda môžete prispieť k chodu Plamienka aj z vašich daní. Marec a apríl sú mesiace, kedy môže každý svojou pomocou ovplyvniť osudy mnohých detí a rodín. Prosíme, využijte túto jedinečnú príležitosť pomôcť. Darovanie 2% či 3% z dane vás nebude stáť nič, iba chvíľku vášho času.   

Ak chcete venovať 2% z dane a neviete ako na to, pomocnú ruku vám podá náš článok Ako darovať 2% z dane v roku 2020, v ktorom nájdete podrobný rozpis postupov spolu s potrebnými tlačivami pre darovanie 2% z dane pre zamestnancov, fyzické aj právnické osoby. Pokiaľ máte nejasnosti v otázkach podávania daňového priznania, pomôže vám článok Daňové priznanie 2020 - najčastejšie otázky a odpovede 

Darujte nám svoje 2% z dane a staňte sa aj vy plamienkom pomoci. Práve 2% z vašich daní sú to, čo drží Plamienok pri živote. Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať. ❤